Årets bästa film snuvad på nominering - Ett ojämnt svenskt filmår, med vikande publiksiffror för svenska filmer på bio, ska sammanfattas på Guldbaggegalan den 23 januari. När nomineringarna på onsdagsmorgonen äntligen avslöjades -efter 20 minuters oblyg reklam - stod det klart att julens stora biosuccé "Hundraettåringen" kan vinna hela åtta Guldbaggar, bland annat Bästa film och Bästa regi.
Nytt för årets gala är att antalet nomineringar ökats i flera kategorier, bland annat är det i år fem filmer som tävlar om Bästa film. En sällsynt dåligt tajmad förändring enligt många, med tanke på att 2016 kanske inte har varit det piggaste svenska filmåret.
Mest anmärkningsvärt är att Johannes Nyholm inte nominerats i kategorin i Bästa regi för "Jätten", en av årets bästa svenska filmer, liksom att huvudrollsinnehavaren Christian Andrén inte fick någon skådespelarnominering. Men filmen lär inte gå lottlös, totalt fick den sex nomineringar, lika många knep Goran Kapetanovic med sin "Min faster i Sarajevo".
Att juryn dessutom förbisett "Yarden" i kategorin Bästa film, men nominerat "Hundraettåringen", är mycket förvånande. Samtidigt är det glädjande att Ahang Bashis personliga och närgångna dokumentär "Skörheten" nominerats i kategorin.
Svårast att förutspå är kanske kategorin Bästa manliga huvudroll, men i den kvinnliga diton lär Karin Franz Körlof vinna sin första Guldbagge.
Lättast att förutspå är att en debatt liknande den kring "En man som heter Ove", publikfavoriten som ratades, lär vänta - när det snarare kanske är den sedan den 1 januari helstatliga filmpolitikens effekter vi borde tala om.
Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell
Jätten
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl
Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander
Skörheten
Producent: David Herdies
Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson
Hanna Sköld
för Granny´s Dancing on the Table
Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Goran Kapetanović
för Min faster i Sarajevo
Alexandra-Therese Keining
för Pojkarna
Bästa kvinnliga huvudroll
Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken
Maria Sundbom
för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna
Tuva Jagell
för rollen som Kim i Pojkarna
Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i Sophelikoptern
Jonathan Silén
för rollen som Simon i Det moderna projektet
Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table
Milan Dragišić
för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo
Anders Mossling
för rollen som 11811 i Yarden
Bästa kvinnliga biroll
Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken
Ia Langhammer
för rollen som Morsan i Flykten till framtiden
Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo
Bästa manliga biroll
Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken
Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i Flykten till framtiden
Iwar Wiklander
för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johan Kylén
för rollen som Roland i Jätten
Bästa manus
Jan Vierth och Anders Sparring
för manuskriptet till Bajsfilmen - Dolores och Gunellens värld
Johannes Nyholm
för manuskriptet till Jätten
China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović
för manuskriptet till Min faster i Sarajevo
Sara Nameth
för manuskriptet till Yarden
Bästa foto
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Min faster i Sarajevo
Anders Bohman
för fotot i Sophelikoptern
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Yarden
Bästa klipp
Henrik Källberg
för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av Jätten
Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens
för klippningen av Martha & Niki
Bästa kostym
Kicki Ilander
för kostymerna i Den allvarsamma leken
Jaana Fomin
för kostymerna i Flykten till framtiden
Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Upp i det blå
Bästa ljud/ljuddesign
Jan Alvermark
för ljudet i Ester Blenda
Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i Golden Girl
Patrik Strömdahl
för ljudet i Yarden
Bästa mask/smink
Anna-Carin Lock
för mask/smink i Flykten till framtiden
Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i Jätten
Bästa originalmusik
Björn Olsson
för musiken i Jätten
Sophia Ersson
för musiken i Pojkarna
Jan Sandström
för musiken i Sophelikoptern
Bästa scenografi
Anna Asp
för scenografin i Den allvarsamma leken
Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i Flykten till framtiden
Mikael Varhelyi
för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Bästa visuella effekter
Fredrik Nord
för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i Siv sover vilse
Tomas Näslund
för effekterna i Upp i det blå
Bästa dokumentärfilm
Don Juan
av Jerzy Sladkowski
Martha & Niki
av Tora Mkandawire Mårtens
MonaLisa Story
av Jessica Nettelbladt
Bästa kortfilm
6A
av Peter Modestij
Baby
av Lovisa Sirén
Kroppen är en ensam plats
av Ida Lindgren
Bästa utländska film
Min pappa Toni Erdmann
Regi: Maren Ade
Mustang
Regi: Deniz Gamze Ergüven
Sauls son
Regi: László Nemes
Övriga priser på Guldbaggegalan
Utöver dessa kategorier delas också Hedersguldbagge, Gullspira, Årets Nykomling samt Biopublikens pris ut. De tre nominerade till Biopublikens pris presenteras den 10 januari.
Guldbaggegalan hålls den 23 januari 2017 på Cirkus i Stockholm och sänds live i SVT.
Chefredaktör: Fredric Karén
Vd: Gunilla Asker
Politisk chefredaktör: Tove Lifvendahl
Redaktionschef och stf ansvarig utgivare: Maria Rimpi
Chef SvD Nyheter: Maria Sundén Jelmini
Chef SvD Näringsliv: Daniel Kederstedt
Chef SvD Kultur: Lisa Irenius
Annonsdirektör: Pierre Bergström
Postadress Svenska Dagbladet, 105 17 Stockholm
Besök Västra Järnvägsgatan 21, Stockholm
Organisationsnummer 902004-3619
Telefon Kundväxel +46 8 618 02 20
Telefon Växel +46 8 13 50 00